Aruküla Põhikool on arvatud Eesti Tervist Edendavate Koolide võrgustiku liikmeks!

Kliki logol, et selle põhimõtete kohta täpsemalt lugeda:

Tervisenõukogu

Alates 2011/12 õppeaastast on moodustatud kooli Tervisenõukogu,

mille liikmed on:
Rita Sepp, Avo Möls, Maire Palusoo, Aive Valvik, Riina Einloo, Mirgit Runtal, Mari Möls, Krista Kuusk, Karin Möllits

Tervisenõukogu eesmärgiks on koolis tõsta õpilaste ja õpetajate teadlikkust tervislikest eluviisidest:

õige toitumine, ergonoomika nii koolis kui kodus.

Infot peatäitõbi kohta:

Seletus: Peatäi (Pediculus humanus capitis) põhjustatud infektsioon peanahal.

Ülevaade: Esineb tavaliselt lastekollektiivides, eriti pikemate juustega inimestel. Levib peatäisid omava inimese peakatte, kammi või harja kasutamisel või ka otsesel kontaktil. Kitsad elutingimused ja halb hügieen on täide leviku soodustavaks teguriks.

TEKKEPÕHJUSED

Täid elavad peanahal ja toituvad inimese verest iga paari tunni järel, ilma toiduta hukkuvad nad mõne päevaga. Hammustuse kohad sügelevad tugevalt ja kratsimise tagajärjel võib tekkida mädapõletik. Emane täi muneb munad, mis kinnituvad liimitaolise ainega juuksekarva külge. Pärast mitme arengustaadiumi läbimist saab noor täi suguküpseks 2-3 nädala vanuselt, et alustada uut eluringi.

SÜMPTOMID EHK AVALDUMINE

Tavaliselt on haigestunud ainult peanahk. Täide lemmikpiirkonnaks on kõrvade tagused. Tavalised sümptomid ei avaldu kohe, vaid mõne päeva jooksul peale nakatumist. Hammustuskohtadele tekivad tugevalt sügelevad kublad, mis sunnivad intensiivselt kratsima, nii et peanahal ja kaelal tekib nahapõletik – dermatiit. Vahel võib tekkida isegi tugev mädapõletik ja lümfisõlmede suurenemine. Hoolikal vaatlusel võib näha peanahal täisid ning juustes tinge.

RAVIVÕIMALUSED

Täide ravimiseks on apteegis saadaval mitmesusguseid paikselt kasutatavaid vahendeid, mis määritakse peanahale ja mõne aja pärast pestakse maha. Juukseid maha ei pea ajama! Üldiselt allub pedikuloos hästi ravile ja hügieeninõudeid järgides on nakatumisoht minimaalne.

ENNETAMINE

Vältida tuleb võõraste peakatete, kammide, harjade või rätikute kasutamist. Ka isiklikke esemeid ei tohiks teistele laenata. Lastekollektiivides/laagrites peaks profülaktiliselt kontrollima kõiki lapsi pedikuloosi suhtes, et vältida täide levikut.

Loe teema kohta täpsemalt ka siit.

KOOLITERVISHOID

MILLEGA ON TEGU?

Koolitervishoid on tervishoiu valdkond, mis tegeleb õpilaste tervise edendamise, haiguste ennetamise,

tervise järelevalve ja esmaabi osutamisega.

MILLEKS SEE VAJALIK ON?
Kooitervishoiu eesmärk on võimaldada õpilastel omandada tervist edendavat eluviisi ning oskusisaavutada kehaline, vaimnne ja sotsiaalne heaolu.

MIS ON ASJA SISU?

koolitervishoiu teenuse hulka kuuluvad järgmised õpilasele suunatud individuaalsed tegevused:

1.    1.,3.,5.,7. ja 9. klassi õpilastele tervisekontrolli teostamine, mis koosneb:

1.1 õendusanamneesist
1.2 terviseseisundi hindamisest
1.3 pikkuse ja kaalu mõõtmisest
1.4 kehamassiindeksi määramisest
1.5 nägemisteravuse kontrollist
1.6 vererõhu mõõtmisest
1.7 naha- ja limaskestade seisundi hindamisest
1.8 luu- ja lihaskonna seisundi hindamisest

2. Õpilase vanema või seadusliku esindaja kirjalik teavitamine tuvastatud kõrvalekalletest ja nõustamine.

3. Vajadusel õpilase suunamine perearsti või eriarsti konsultatsioonile.

4. Immuniseerimine riikliku kava alusel:

4.1___1. klassis 7.aastastele difteeria, teetanuse , läkaköha ja polimüeliidi vastane vaktsineerimine
4.2___6. klassis 12-13 aastastele B hepatiidi vastane vaktsineerimine.
4.3___7. klassis MMR leetrid, mumps ja punetised (13-aastaselt) vaktsiin

4.4.___9.kl (15-16 aastased) dTap difteeria, teetanus, atsellulaarne läkaköha vaktsiin